Wygrana „walka” o lubskie WALCE NA FORTEPIAN

Fortepian z Lubskiego Ogniska Muzycznego
Autor: 
m.konieczka

Wygrana „walka” o lubskie WALCE NA FORTEPIAN

Od lipca 2020 roku staramy się i „walczymy” o zachowanie wieloletniego dorobku ludzi z pasją, którzy przez 58 lat prowadzili w Lubsku Społeczne Ognisko Muzyczne i poświęcili muzycznej działalności, rozwijaniu młodych talentów muzycznych, kształtowaniu postaw młodych ludzi w duchu kultury, wrażliwości na muzykę sporą część swojego życia, którzy dzielili się umiejętnościami, kształcili i wychowywali. I choć warunki lokalowe nie były najlepsze, to jednak liczyła się pasja i miłość do muzyki.

Lubsko nie miało wpływu na zachowanie Ogniska w ramach pierwotnych struktur. Jak często bywa, zadecydowały względy finansowe, rachunek ekonomiczny i po 58 latach działalności, Społeczne Ognisko Muzyczne w Lubsku decyzją Zarządu Lubuskiego Towarzystwa Muzycznego w Zielonej Górze zostało wygaszone. Jednak poczuliśmy się w obowiązku do tego, by zadbać o zachowanie spuścizny i tej intelektualnej, ale także tej materialnej.

We wrześniu 2020 r. w LDK odbyło się spotkanie Burmistrza Lubska Janusza Dudojcia, naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Elżbiety Haściło, Dyrektora Lubskiego Domu Kultury Teresy Załużnej z kadrą SOM oraz z rodzicami uczniów SOM. Lubski samorząd wyszedł z inicjatywą zachowania w Lubsku instytucji z tak bogatą historią i wybitnymi osiągnięciami. Zaproponowano rodzicom zajęcia w salach LDK. I udało się!

W LDK prowadzone są indywidualne zajęcia gry na instrumentach, w tym na: fortepianie, akordeonie, skrzypcach, w których uczestniczy 10 dzieci / młodzieży. Mamy w Lubsku doświadczoną kadrę nauczycielską, która pracowała w SOM. Trwają także rozmowy z nowymi instruktorami gry na instrumentach. Historia znów zatoczyła koło i po 56 latach - Społeczne Ognisko Muzyczne powróciło w mury LDK. Rozważana jest także alternatywa, by docelowo zajęcia instrumentalne przenieść po zakończeniu prac remontowych na I piętro budynku po byłym USC. Ma tam powstać koncertowa sala fortepianowa. Możliwości jest wiele. Pojawił się jednak problem w przekazaniu Lubsku instrumentów, które wcześniej służyły do nauki w SOM. Trwały burzliwe dyskusje w tym temacie. Ale i dla tego pojawiła się nadzieja.

Po ostatnich rozmowa Burmistrza Lubska Janusza Dudojcia z Prezydentem Zielonej Góry Januszem Kubickim, Pan Prezydent zadeklarował odkupienie lubskich instrumentów od Lubuskiego Towarzystwa Muzycznego i nieodpłatne przekazanie ich Lubskiemu Domowi Kultury. Pan Prezydent jak obiecał, tak i zaczął w tym kierunku działać, czego dowodem jest poniedziałkowa wizyta dyrektora Zielonogórskiego Ośrodka Kultury Pani Agaty Miedzińskiej oraz Pana Jarosława Woźniaka z ZOK. Goście odwiedzili dawną siedzibę SOM w Lubsku, zabezpieczyli dokumenty oraz instrumenty.

Już w czwartek (18.02.2021) po dokonaniu szczegółowej inwentaryzacji, rozpocznie się przewózka części instrumentów z lubskiego SOM do Lubskiego Domu Kultury. Napełnia nas to wdzięcznością za okazaną pomoc i zrozumienie, a także radością i spokojem, że zostanie zachowany kawałek lubskiej historii. Jesteśmy pełni nadziej i wiary w to, że już niebawem jakiś młodszy lub starszy lubski muzyk-artysta usiądzie wyprostowany i dumny przy lubskim fortepianie Calisia, w pięknie wyremontowanej sali koncertowej i zagra WALCE NA FORTEPIAN, karmiąc dusze słuchaczy dźwiękami muzyki, poruszając wszystkie struny ludzkich serc.

Czekamy na ten dzień, pełni wdzięczności za daną nam na to nadzieję, już dziś zapraszając do uczestnictwa w tej muzycznej uczcie Prezydenta Zielonej Góry Pana Janusza Kubickiego – sprawcę naszej radości, wszystkich ludzi, którzy sprzyjali nam i nas wsparli, ale także tych, którzy na instrumenty lubskiego SOM mieli inny pomysł, by przekonali się o tym, że nasza „walka” o lubskie WALCE NA FORTEPIAN nie była z przekory, czy nieuzasadnionego uporu, tylko z potrzeby, a nawet obowiązku dbania o zachowanie lubskiego dziedzictwa kulturalnego, a także stworzenia warunków dalszego rozwoju muzycznych talentów Lubszczan!

Do postu dołączono zdjęcia: ze spotkania m.in. Burmistrza Lubska Janusza Dudojcia z Panią Agatą Miedzińską Dyrektorką Zielonogórskiego Ośrodka Kultury z dnia 15 lutego 2021 r., zdjęcia pozostałych w Społecznym Ognisku Muzycznym w Lubsku instrumentów, a także zdjęcia sal LDK, w których obecnie odbywają się zajęcia gry na instrumentach.

Zapowiedź: już niebawem ukaże się post pt. „Karta historii Społecznego Ogniska Muzycznego w Lubsku”. Zachęcamy do lektury.

Kategoria treści: 

Kontakt

Urząd Miejski w Lubsku
Plac Wolności 1
68-300 Lubsko
telefon:  68 457 61 01, 457 61 15
fax:  68 457 61 00

Rachunek Bankowy Gminy:
PKO Bank Polski
Nr rachunku:
42 1020 5402 0000 0502 0267 7714

 

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Informacje

Godziny otwarcia Urzędu:
Poniedziałek 7:30-17:00
Wtorek, środa, czwartek 7:30-15:30
Piątek 7:30-14:00.
 
USC od poniedziałku do piątku:
7:30-14:30
 
Burmistrz przyjmuje: poniedziałek 12:00-17:00
 
Godz. otwarcia kasy na stronie bip.lubsko.pl