Miasto Vlotho

Herb miasta Vlotho

Vlotho jest miastem położonym na zboczach licznych wzgórz, malowniczo usytuowane w dole Wezery. Cała architektura miasta zintegrowana jest przemyślanie z przyrodą. Wszystko otoczone jest zielenią przydomowych ogródków. W pobliżu znajdują się Zdrojowy KURPARK z sanatoryjnymi kompleksikami BAD SEEBRUCH i BAD SENKELTEICH. Mniej więcej 70km od Vlotho leży Hanower. Przechadzając się zabytkowymi uliczkami centrum miasta zauważa się niezwykłą dbałość jego gospodarzy o zachowanie wartości historycznej zabudowy starówki.

Rząd szesnasto - siedemnastowiecznych kamieniczek wzdłuż Lange Strasse, zabytkowe kościółki na Bonnenbergu i w śródmieściu, budynki okalające Sommerfeld Platz - Plac Lubski, którego nazwa nawiązuje do wojennych związków obu miast. Otóż sygnał do zbliżenia obu miast dali mieszkańcy Vlotho urodzeni i wychowani przed wojną w Lubsku (wówczas Sommerfeld), którzy do dziś uważają to miasto za swoje. Miasto Vlotho poza swoją funkcją uzdrowiskową pełni także ważną rolę ośrodka integrującego młodych ludzi z wielu państw świata. Również z Polski i Lubska. Służą temu m.in. Jugendhoff (zjazd dla młodzieży), Statte der Begegnung (miejsce Spotkań), Collegium Humanum, a także i przede wszystkim GESAMTEUROPAISCHES STUDIENWERK (studium Ogólnoeuropejskie) - miejsce kształcenia oraz spotkań młodzieży i dorosłych ze wszystkich stron Europy.

W latach 1945 - 1949 w okolice Vlotho wywieziono wielu mieszkańców Sommerfeld, od 1947r. noszącego polską nazwę Lubsko. Wysiedleni założyli związek "SOMMERFELDER HEIMATTREUER", którego członkowie od 1955r. spotykają się rokrocznie we wrześniu na zjeździe we Vlotho. Pierwsza osoba, która odwiedziła Lubsko była dr ANNEDORE SCHULTZE - córka byłego burmistrza Sommerfeld, który za odmowe wstąpienia do hitlerowskiego NSDAP stracił urząd i w 1936r. musiał opuścić miasto. Jednak w latach osiemdziesiątych strona polska nie była zainteresowana nawiązaniem oficjalnych kontaktów , z wiadomych względów politycznych.

Jedynie lubski szpital i jego ówczesny dyrektor lek. med. Adam Siekierzyński zadeklarował przyjęcie od strony niemieckiej pomocy charytatywnej. Jeszcze przez wiele lat - nieoficjalnie - dr. Schultze i jej organizacja systematycznie wspierała lekami, darami rzeczowymi oraz finansowymi miejski szpital, dom pomocy społecznej, dzieci niepełnosprawne, miejscowe parafie. 29 maja 1998r. za swoje dokonania uhonorowana została pierwszym medalem "Za zasługi dla Miasta i Gminy Lubsko".Od roku 1987 podobne akcje charytatywne prowadzi też druga grupa społeczników z Vlotho "MORAL UND ETHIK", której aktywnym członkiem pozostaje ECKHARD SCHULZ, późniejszy wieloletni przewodniczący Stowarzyszenia Vlotho-Lubsko. Ludzie Ci dali sygnał do szukania szerszej współpracy miast obejmującej nie tylko pomoc charytatywną, lecz także życie społeczne.

Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 28 marca 1991r. Zarząd Miasta Lubsko został upoważniony do nawiązania oficjalnej współpracy z władzami Vlotho.

Strona internetowa miasta Vlotho - http://www.vlotho.de/

Kategoria treści: 

Kontakt

Urząd Miejski w Lubsku
Plac Wolności 1
68-300 Lubsko
telefon:  68 457 61 01, 457 61 15
fax:  68 457 61 00

Rachunek Bankowy Gminy:
PKO Bank Polski
Nr rachunku:
42 1020 5402 0000 0502 0267 7714

 

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Informacje

Godziny otwarcia Urzędu:
Poniedziałek 7:30-17:00
Wtorek, środa, czwartek 7:30-15:30
Piątek 7:30-14:00.
 
USC od poniedziałku do piątku:
7:30-14:30
 
Burmistrz przyjmuje: poniedziałek 12:00-17:00
 
Godz. otwarcia kasy na stronie bip.lubsko.pl