Lubskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Pochód
Autor: 
M. Konieczka

Narodowe Święto Niepodległości, to święto corocznie obchodzone w dniu 11 Listopada dla upamiętnienia odzyskania w 1918 roku przez Polskę niepodległości , po 123 latach zaborów.
W tym roku obchodziliśmy 103. rocznicę tego Święta.

Obchody rozpoczęto mszą świętą odprawioną w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Po mszy, zgromadzeni utworzyli korowód i przeszli do Miejsca Pamięci przy Bibliotece-Centrum Kultury, gdzie Burmistrz Lubska Janusz Dudojć wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Lubsku Arturem Bondarenko podczas wspólnego odśpiewania hymnu Polski podnieśli flagę na maszt.

Następnie delegacje: władz samorządowych, służb mundurowych, przedstawiciele lokalnych instytucji, partii politycznych, złożyli kwiaty w Miejscu Pamięci.

Po części oficjalnej, Dyrektor Biblioteki-Centrum Kultury Paweł Skrzypczyński zaprosił zgromadzonych do udziału w koncercie zespołu Sprawa całkiem przyjemna.
Muzyka lat 20stych w wykonaniu młodych artystów napełniała radością. Były piosenki kabaretowe, patriotyczne, lwowskie. Pojawiła się także nuta kubańska, która miała przynieść ze sobą ciepłe słońce. Tango La Cumparsita zagrane na akordeon, skrzypce, gitarę i kontrabas przepełniło wszystkich magiczną nutą, a dźwięki w takt polki podrywały niemal do tańca.

Po koncercie Przewodniczący Rady Miejskiej w Lubsku Artur Bondarenko wraz z harcerzami Szóstej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Animus złożyli kwiaty i zapalili znicz na grobie Nieznanego Żołnierza, ku pamięci tych, którzy polegli, walcząc o Wolną Polskę. Znicz zapalono również na grobach: Polskich Żołnierzy, Sybiraków, Żołnierzy Wyklętych, dawnych mieszkańców Lubska.

Podczas dzisiejszego Święta wspominano historię Polski i Polaków. W wypowiedziach nawiązywano do obecnej sytuacji panującej w naszym kraju. Burmistrz Lubska wspomniał o żołnierzach - mieszkańcach gminy Lubsko, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystościach z uwagi na pełnienie służby i chronienie granicy z Białorusią.
Burmistrz zwrócił jednak uwagę na to, że rodzice, dziadkowie niejednego z nas pochodzą właśnie z tamtych rejonów, m.in. z Białorusi, w której do dziś zostały i żyją nasze rodziny, przyjaciele. Pytania - z kim zatem ‘walczymy’? przed kim się ‘bronimy’? zawisły w powietrzu – dość ciężko i stały się tematem osobistych rozważań obecnych.

Warto również wspomnieć, że tegorocznym, lubskim obchodom Święta Niepodległości towarzyszyło wyjątkowe wydarzenie przekazania Szpitalowi Na Wyspie Sp. z o.o. w Żarach kluczy do ambulansu transportowego, którego zakup sfinansowano ze środków Gminy Lubsko.

 

Kategoria treści: 

Kontakt

Urząd Miejski w Lubsku
Plac Wolności 1
68-300 Lubsko
telefon:  68 457 61 01, 68 457 61 15
fax:  68 457 61 00

Rachunek Bankowy Gminy:
PKO Bank Polski
Nr rachunku:
42 1020 5402 0000 0502 0267 7714

 KOORDYNATOR do spraw dostępności /Raport/Plan/WNIOSEK

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

 

Informacje

Godziny otwarcia Urzędu:
Poniedziałek 7:30-17:00
Wtorek, środa, czwartek 7:30-15:30
Piątek 7:30-14:00.
 
USC od poniedziałku do piątku:
7:30-14:30
 
Burmistrz przyjmuje: poniedziałek 12:00-17:00
 
Godz. otwarcia kasy na stronie bip.lubsko.pl