Już jest! OSP Górzyn ma nowy samochód bojowy!

Autor: 
A.Majewska

Dzisiaj na terenie siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Żarach, odbyło się oficjalne przekazanie 3 specjalistycznych samochodów, które w asyście strażaków i Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Żarach, bryg. Pawła Hryniewicza, odebrali: Burmistrz Lubska Lech Jurkowski, Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek oraz Burmistrz Łęknicy Piotr Kuliniak.

Pojazdy wyprodukowała firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. z Bielska-Białej.

Bezpieczeństwo mieszkańców Miasta i Gminy Lubsko to jeden z priorytetów wg Burmistrza Lecha Jurkowskiego. Wyczekiwany i niezbędny na terenie naszej gminy pojazd, który poprawi bezpieczeństwo mieszkańców, właśnie dotarł i trafi do OSP Górzyn!Jest to jeden z 4 pojazdów ratowniczo-gaśniczych w kraju, który wyposażony jest w wiele innowacyjnych rozwiązań sprzętowych, m.in. funkcję ograniczania stref skażeń chemicznoekologicznych oraz innowacyjny system piany sprężonej o doskonałym zasięgu zrzutu i bardzo lekkim wężu zwiększającym promień działania systemu, umożliwiając gaszenie urządzeń pod napięciem. Piana doskonale przylega do powierzchni, także pionowych, co zademonstrowano podczas krótkiego pokazu możliwości pojazdu i systemu. Poza stabilnością piana po wyschnięciu wykazuje się również właściwościami nieprzepuszczalności dla oparów, zapewniając dzięki temu maksymalną efektywność w walce z pożarami cieczy palnych. System jest w stanie pracować nieprzerwanie 1,5 godziny.

Koszt samochodu to 1.265 670 zł brutto, w tym pozyskane przez Gminę Lubsko dofinansowanie stanowi kwotę aż 963 800 zł.

Zakupu pojazdu dokonano w ramach projektu pn. „Strażacy na Pograniczu Polsko – Saksońskim, to innowacyjny sprzęt ratowniczo – gaśniczy, rozwijająca się gospodarka, skuteczni wobec problemu migracji ludności”, który został złożony w ramach programu „EWT INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020 w Osi Priorytetowej IV – Współpraca partnerska i potencjał instytucjonalny”.

Beneficjentem przewodnim programu jest Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Partnerami zaś po stronie polskiej: Gmina Lubsko, Gmina Żary, Gmina Łęknica oraz po stronie niemieckiej: Stadt Bad Muskau i Gemeinde Gablenz. Całkowita wartość projektu wyniosła 1. 919 366,00 Euro, w tym dofinansowanie Unii Europejskiej 85% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 1. 631 461,10 Euro z podziałem na poszczególnych partnerów.Dziękujemy naszym partnerom, z którymi realizowaliśmy powyższe przedsięwzięcie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowej współpracy, która dzięki zaangażowaniu wszystkich stron doprowadziła szybko i sprawnie do realizacji najważniejszego etapu tego projektu. Dzięki temu już od dzisiaj OSP Górzyn będzie korzystać ze sprzętu wysokiej klasy, który w razie potrzeby będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo nie tylko potrzebującym tego mieszkańcom, ale i samym strażakom, ułatwiając im pracę tak, by było ona efektywniejsza i bezpieczniejsza dla nich samych.

Kategoria treści: 

Kontakt

Urząd Miejski w Lubsku
Plac Wolności 1
68-300 Lubsko
telefon:  68 457 61 01, 68 457 61 15
fax:  68 457 61 00

Rachunek Bankowy Gminy:
PKO Bank Polski
Nr rachunku:
42 1020 5402 0000 0502 0267 7714

 KOORDYNATOR do spraw dostępności /Raport/Plan/WNIOSEK

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

 

Informacje

Godziny otwarcia Urzędu:
Poniedziałek 7:30-17:00
Wtorek, środa, czwartek 7:30-15:30
Piątek 7:30-14:00.
 
USC od poniedziałku do piątku:
7:30-14:30
 
Burmistrz przyjmuje: poniedziałek 12:00-17:00
 
Godz. otwarcia kasy na stronie bip.lubsko.pl