Dłużek 18
Zbudowany w XIV wieku, gruntownie przebudowany w roku 1752. Wieża wzniesiona w 1771 r. w miejscu drewnianej. W wyniku przebudowy zatarte zostały gotyckie cechy stylowe i obiekt otrzymał wygląd klasycystyczny. Murowany z kamienia, w partiach nowszych z cegły. Od północy zakrystia i kruchta z okresu przebudowy. Od północy zakrystia i kruchta z okresu przebudowy. Nad korpusem w partii zachodniej prostokątna wieża zwieńczona latarnią
Co kryją zakątki kościoła w Dłużku?
Kościół w Dłużku należy do najstarszych obiektów wsi. Został wzniesiony w XIV wieku, a w 1572 r. gruntownie przebudowany. W 1771 r. dostawiono do niego masywną wieżę zwieńczoną latarnią.
Tuż po II wojnie światowej w kościele Armia Czerwona przetrzymywała konie. Szczęśliwie jednak już w 1946 r. kościół poświęcono i doprowadzono do stanu używalności.
Dalsze remonty kościoła dały odkryć wiele cennych - bezcennych znalezisk. Po 1973 r., podczas remontu ołtarza znaleziono niemieckie dokumenty dotyczące historii kościoła. Później w 1999 r., w czasie remontu wieży i jej kopuły, znaleziono dokumenty obrazujące życie wsi Dłużek od XVII wieku do lat dwudziestych XX wieku. W znalezisku były również banknoty marek z emisji 1923 roku. Obecni mieszkańcy zdecydowali o umieszczeniu znaleziska w metalowym pojemniku i wzbogaceniu go o opis współczesnego Dłużka, egzemplarz prasy regionalnej oraz spis mieszkańców. Znalezisko z powrotem umieszczono w wieży - z myślą o przyszłych pokoleniach, jako świadectwo prawdy historycznej i teraźniejszej.