
KOTŁY 5 KLASY ORAZ DOFINANSOWANIE NA WYMIANĘ ŹRÓDŁA CIEPŁA
5 września 2017 r. weszło w życie Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Określone w rozporządzeniu wymagania odnoszą się do kotłów o mocy cieplnej do 500 kW.

SŁÓW KILKA O SPALANIU PALIW STAŁYCH
W powszechnym odczuciu mamy problem z czystością powietrza w miejscu zamieszkania. Największym problemem jest tak zwana niska emisja zanieczyszczeń, a więc emisja pochodząca z emitorów (kominy, środki transportu), których wylot znajduje się na wysokości mniejszej niż 40 m.

Jak ograniczyć wilgoć w domu?
Poniżej przedstawiamy proste sposoby, dzięki którym możemy ograniczyć wilgoć w domu.

WILGOĆ W DOMU – CZ. I
Bardzo ważnym elementem wpływającym na komfort życia jest odpowiednia wilgotność względna powietrza w mieszkaniu, domu. Czym więc jest wilgotność względna? Ogólnie ujmując jest to procentowy stosunek ilości wody (pary) w powietrzu do jej maksymalnej ilości jaka może wystąpić w danych warunkach (stan nasycenia 100%). Maksymalna ilość pary wodnej w powietrzu zmienia się wraz z temperaturą.

Jak wskazaliśmy w pierwszym artykule dotyczącym termomodernizacji, całkiem sporo ciepła ucieka z naszych budynków przez okna i drzwi. Oczywiście nie możemy zrezygnować z okien, bo są one dostarczycielem światła dziennego do pomieszczeń, zatem powinniśmy podjąć działania zmniejszające ilość uciekającego przez nie ciepła.

W poprzednim artykule zwróciliśmy uwagę, że najlepszym sposobem na ograniczenie strat ciepła w budynku jest utrudnienie jego „ucieczki” przez przegrody: ściany, stolarkę okienną i drzwiową, dach, posadzki. Mówimy wtedy o zwiększeniu oporu cieplnego tych przegród, albo o zmniejszeniu współczynnika przenikania ciepła przez nasze przegrody.

Co zrobić, aby nasz dom był ciepły, mieszkanie w nim było przyjemnością, a rachunki jakie płacimy za ogrzewanie były niższe? Odpowiedzi na te pytania będą mogli Państwo znaleźć w cyklu artykułów, które przygotuje zespół doradców energetycznych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.