Informuję , że zgodnie z aktualizowanymi na bieżąco na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii informacjami, w 2023 r . stwierdzono już 5 ognisk afrykańskiego pomoru świń na terytorium Polski.
Zlokalizowane naj bliżej powiatu żarskiego są ogniska nr 1 i 2.
- ASF nr 1 w 2023 Ognisko ASF nr 2023 / l wyznaczono 12.04.2023 r . w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń (5 loch, 10 tuczników, 1 knur). położonym w miejscowości Lubań, w gminie Lubań, powiat lubański, województwo dolnośląskie.
- ASF nr 2 w 2023 Ognisko ASF nr 2023/ 2 wyznaczono 14.06.2023 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 94 świnie (6 loch , 1 knur, 29 tuczników, 26 warchlaków i 32 prosięta) położonym w miejscowości Wielowieś, w gminie Międzychód, powiat międzychodzki, województwo wielkopolskie.
W związku z okresem zwiększonego ryzyka wystąpienia ASF u trzody chlewnej w sezonie wiosenno-letnim Powiatowy Lekarz Weterynarii w Żarach z siedzibą w Lubsku zwraca się z prośbą o przeprowadzenie kampanii informacyjnej wśród rolników i hodowców trzody chlewnej na terenie swojej właściwości ze szczególnym uwzględnieniem zasad bioasekuracji.
Przypominam, że wystąpienie ASF niesie za sobą ogromne straty ekonomiczne, ograniczenia w przemieszczaniu świń i niższe ceny skupu żywca. Dla hodowców wiąże się to z poważnymi problemami ze sprzedażą świń. Polecam więc, by producenci trzody chlewnej zabezpieczyli swoje stada, aby ograniczyć przenikanie wirusa do budynków inwentarskich.
Rozpoczęcie prac polowych wiąże się z ryzykiem zawleczenia wirusa do gospodarstwa.
Proszę, by bezwzględnie były zachowane i przestrzegane zasady bioasekuracji.
Dla zapobieżenia wystąpienia choroby niezbędne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji
przez hodowców świń, ale też przez rolników, myśliwych, leśników, lekarzy weterynarii i wszystkie osoby przebywające w miejscach bytowania dzików, w tym osoby zbierające runo leśne.